Hey, everyone! How is everything going? All here is fantabulous! 🙂

So, there were major lay offs this past week at my work… Whenever that happens (which is way to freaking often), I go into panic mode and try to plan out my life as if I actually know what in the hell is going to happen. I feel like I have escaped the axe so many times now that eventually they will have no one else to axe and here I am! I’m a sitting duck!

So anyway, I started panicking and trying to plan for what would happen if I get booted from my job of 20+ years. 😦

My husband and I have always bought separate groceries. That’s basically because he is a third shifter and eats meals completely separate from me. Plus, he has food weirdness… like, he will eat tuna sandwiches everyday for a month straight. That’s weird, right?

What all that means is that if I were to become unemployed, I would be on my own for food. Not that he would let me starve, but he might… you never know! 😉 I would still feel like it’s my responsibility to feed myself… so I mocked up a menu of my typical grocery list for a week to see how much it would cost me.

I see people online complain about the high cost of eating right all the time. And, I agree. If I was going to eat like shit as a single person, I could do it for about $20 a week. Hell, maybe even $10 a week! I have lived on Ramen before… 😐

But this is just one sample Low Carb, High Fat menu. I think I’m going to try to devise more “just in case”. Here’s the shopping list:

2 packages of the bigger leaf romaine lettuce (Wal-mart) $1.48 each x 2
1 – 16 oz. package of fresh spinach (Wal-mart) $2.88 each
18 Ct. Large Eggs (Wal-mart) $2.94
1 pound ground meat (Whereever on sale) $4 max
1 pound fish fillets (wherever on sale) $5 max
1 pkg. of Chicken Thighs – 8 to a package – (less than $1 a pound on sale)- $3 max
1 – 8oz. package Shredded Mexican Blend Cheese (wherever) $2.50
1 – 8oz. package of cream cheese (wherever) $1.50 max
2 cans of 4 or 5oz. Tuna (wherever) $2 max
1 bunch of fresh cilantro (wherever) $1 max
1 pint of Heavy Whipping Cream (wherever) $3 max
1 container of sour cream (wherever) $2 max
TOTAL $32.78

This grocery list would make 21 single serving meals. I actually don’t think I eat 21 meals a week… I do more like 15 or 16 because there are days where I don’t have time to fit lunch in. So, I may be able to get away with even less spent. I did try to add some variety but if I am hard up, I would probably have no problem eating the same damn thing over and over again if needed. Been there, done that.

Here’s the meal list:

The LCHF Week's menu

The number in parentheses is the number of times I would eat that particular meal in a week. As you can see, I love my Spinach Omelets! 🙂 And I am certainly not opposed to leftovers because I have a wide selection of “sauces” to change things up.

This list also assumes that people have basic necessities and condiments, which I admit you would have to buy at least once every two months, maybe every month depending on your uses:

Coconut Oil (Wal-mart) $6
Louisiana Supreme Chicken Wing Sauce (Dollar Store) $1
30oz. Mayonnaise (wherever on sale) $4 max
Extra Virgin Olive Oil 16oz. (wherever on sale) $6 max
1 pound of Coconut flour (wherever on sale online usually) $4 to $5 max
Dill relish (Dollar store or on sale) $1 max
Garlic Powder (the cheapie container) $1
1 pound of butter (wherever on sale) $3 max
1 jar of salsa (Dollar store or make own) $2 max
1 bottle of low-sodium soy sauce (wherever on sale) $2.72 max
1 small bottle of pure sesame seed oil (wherever I can find it cheap) $3.48 max
Sesame Seeds (I found these in the cheapie section of the Dollar Store – hard to find but a super bargain) $1 to $4 max
TOTAL maybe $40 – depends on what you spend

Most of this stuff will last well beyond a month because you are only using it in small amounts. For example, the coconut flour you will only usually use 2 Tablespoons at a time.  And shopping around really helps to find the cheapest price. I tend to only buy stuff on sale, in season, or on clearance.  The dollar stores or Dollar Tree can be great but don’t count on them keeping favorite items in stock. Bulk buy when you find something you love.

The way I figure it is that I could easily eat healthy for $150 maximum per month on my own. Maybe even less as I haven’t given this oodles of thought yet. I’ve just been messing around with it a little. If I was cooking for a whole family, I could do it cheaper than $150 per person. My 2 year old tends to eat off my plate for breakfast, my husband makes his lunch, and he eats supper at the sitter usually. I sometimes buy “back up” food for nighttime meals if needed. He’s cheap… for now.

Like I said, I am going to try to do this on the regular now because I think it is inevitable that I will eventually lose my job. If I keep it, I will consider it a life bonus but I won’t be counting on it. 😦

Once I get enough chicken bones together, I plan to try making bone broth and replacing one meal a day with that plus butter. The health benefits and cost savings are almost too good to pass up. I am also considering oil pulling to improve gum health and possibly save on future dental bills, which are sure to be numerous.

Anyone have any other ideas for super duper cheap eats? Give me a holler!

PEACE!!!

Advertisements

Say what you mean, Mean what you say...

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s