Posts Tagged ‘cheap’

So, I had a couple of people ask me about what sauces I use. Apparently, I referenced them in some post I recently did. Sorry for not disclosing at the time, guys!

When you try to eliminate carbs from your diet, you rely on alot more proteins. And, sometimes, those proteins get boring. Not everyone likes Googling recipes or pinning recipes on Pinterest for hours on end… (it’s an addiction)

Me? Well, I do both of those things… but at the end of the day, I am more of a dreamer. I wish I had the motivation and time to try all the awesome recipes I find but I just don’t. I’m fucking lazy. I like simple and quick. Sauces help to expand your options with minimal effort involved.

I have a shit ton of sauces. I keep 10-15 on hand at all times and I have a shelf of unopened new ones waiting in the wings. It’s almost an obsession.

I always, always, always have mayonnaise on hand… that should be a given… I buy it in the huge institutional size and eat it every single day without fail. That’s a no-brainer there… Here’s the others:

SAUCE1

 

SAUCE2

Like my super fancy “labels”? You would think I would be more ambitious… I mean, I have like a billion pins on my boards over at Pinterest. Surely one of those pins would teach me to be super crafty and make some super cute labels for my squeezy bottles, right? Yeah… screw that. 😆

So, the reason I have so many sauces is that it lends variety to average meats. I could cook up a whole 5 pound bag of chicken breasts to eat for the week and have new meals daily just by changing up the sauce. This makes things super quick, easy, convenient, and CHEAP!

And, I know ya’ll like CHEAP! 🙂

Hope this answers some of your questions…. keep them coming if you have them!

PEACE!!!

Advertisements

Well, it has now been 4 months since I started LCHF (Low Carb, High Fat) and I am feeling FABULOUS! I have now lost:

35.2 POUNDS

And that was with a full blown cheat day for my birthday where I gained 6 pounds overnight! I call that a WIN to have lost almost 8 pounds in a month. I mean, one whole week was just used working off my cheat day so the 8 pounds lost was really in 3 weeks.

I haven’t taken measurements yet, because I’m effing laaazzzyyy. (You all know this about me…) I hope to remember to do them first thing tomorrow morning.

From my prior post, I detailed out my planned cheat day and my recovery plan. It went very well and I lost all that I gained plus a few ounces. That’s fine with me. I really do feel like it was worth it. I had no ill side effects that so many others complain about other than just general fatigue… kind of like an extended carb crash. But it wasn’t awful or anything I would have complained about incessantly in the groups.

My recovery plan worked amazingly well. I had a full on chicken week. I precooked 3.75 pounds of chicken breasts. From that, I made several servings of several meals.

chixweek2

Most mornings I ate a spinach omelet because that is my go-to meal. The thing about these omelets is that you can add more fat or protein as needed. Plus they are creamy and yummy and hot, very much like my prior comfort foods that I loved…

This actually made for a very cheap eats week on LCHF. The chicken was on sale for $1.99 a pound last week. What pisses me off about chicken breast these days is that they add broth to them, because apparently, all the domestic chickens are flavorless. Plus, they are just trying to screw you over. You know it, I know it. So the 3.75 pounds of chicken breast only weighed like 2.5 pounds after it was cooked. So, whatever…

Anyway, for $7.44 for the chicken and a dozen large eggs at $1.49, I had all my protein for the week. I used 2 tablespoons of chopped fresh cilantro, a stalk of celery, a couple of tablespoons of mayo, and 2 small green onion stalks to make all of the above. I added one bag of steamable broccoli florets, a bag of spinach, a large head of romaine, one avocado, a bag of shredded cheddar, and sour cream. Even if you add in all the condiments I already had on hand, like soy sauce, sesame seeds, butter, salsa, sesame oil, and various snacks (usually 1-2 oz. nuts or sugar free candy/aldi’s bars), I spent maybe $30 for the week. That’s not bad…

So, for my recovery week, I tried my best to stay at 1400 calories or less. That was sometimes hard because I also was trying to keep my fat macro about 70%. That is super hard. But I accomplished this most days and I easily lost the 6 pounds I had gained from my super gluttonous cheat day (well, it was more like a 1.25 day).

Oh, and apparently, the menus are popular so here was the menu from my frig this last week:

Cheap LCHF Chicken Week Menu

You will notice that snacks aren’t listed here. I have gotten into this habit… well, it’s an old bad habit that is now adapted for this new way of living… but I basically buy cheap snacks when I see them. I actually am not a sweets eater. I got fat eating lowfat carbs like whole wheat bread, pasta, and rice and deep fried carbs like french fries, onion rings (yum!), and beer battered fish or hard shell tacos. I have no idea why I buy all these low carb sweets.

Basically, I horde snack foods “just in case”. Like, I am horrified at the thought that if I am desperate to eat — and there are days where I am working so hard that this does happen– I want the ability to snack on something and not feel incredibly bad about it. I have bags of various nuts, sugar free toffee squares and chocolate truffles, the new Aldi’s low carb bars, Quest bars, one serving packets of Justin’s almond or peanut butter, pork rinds, etc. in a shelf area in my office desk.

The thing is… I keep buying this shit and I rarely eat any of it. Or, when I do eat something, it is less than one serving of it. So the shelf is actually becoming a little full. I guess I need to stop that… Maybe. Kinda. I’ll try. 😛

PEACE!!!

 

Hey, everyone! How is everything going? All here is fantabulous! 🙂

So, there were major lay offs this past week at my work… Whenever that happens (which is way to freaking often), I go into panic mode and try to plan out my life as if I actually know what in the hell is going to happen. I feel like I have escaped the axe so many times now that eventually they will have no one else to axe and here I am! I’m a sitting duck!

So anyway, I started panicking and trying to plan for what would happen if I get booted from my job of 20+ years. 😦

My husband and I have always bought separate groceries. That’s basically because he is a third shifter and eats meals completely separate from me. Plus, he has food weirdness… like, he will eat tuna sandwiches everyday for a month straight. That’s weird, right?

What all that means is that if I were to become unemployed, I would be on my own for food. Not that he would let me starve, but he might… you never know! 😉 I would still feel like it’s my responsibility to feed myself… so I mocked up a menu of my typical grocery list for a week to see how much it would cost me.

I see people online complain about the high cost of eating right all the time. And, I agree. If I was going to eat like shit as a single person, I could do it for about $20 a week. Hell, maybe even $10 a week! I have lived on Ramen before… 😐

But this is just one sample Low Carb, High Fat menu. I think I’m going to try to devise more “just in case”. Here’s the shopping list:

2 packages of the bigger leaf romaine lettuce (Wal-mart) $1.48 each x 2
1 – 16 oz. package of fresh spinach (Wal-mart) $2.88 each
18 Ct. Large Eggs (Wal-mart) $2.94
1 pound ground meat (Whereever on sale) $4 max
1 pound fish fillets (wherever on sale) $5 max
1 pkg. of Chicken Thighs – 8 to a package – (less than $1 a pound on sale)- $3 max
1 – 8oz. package Shredded Mexican Blend Cheese (wherever) $2.50
1 – 8oz. package of cream cheese (wherever) $1.50 max
2 cans of 4 or 5oz. Tuna (wherever) $2 max
1 bunch of fresh cilantro (wherever) $1 max
1 pint of Heavy Whipping Cream (wherever) $3 max
1 container of sour cream (wherever) $2 max
TOTAL $32.78

This grocery list would make 21 single serving meals. I actually don’t think I eat 21 meals a week… I do more like 15 or 16 because there are days where I don’t have time to fit lunch in. So, I may be able to get away with even less spent. I did try to add some variety but if I am hard up, I would probably have no problem eating the same damn thing over and over again if needed. Been there, done that.

Here’s the meal list:

The LCHF Week's menu

The number in parentheses is the number of times I would eat that particular meal in a week. As you can see, I love my Spinach Omelets! 🙂 And I am certainly not opposed to leftovers because I have a wide selection of “sauces” to change things up.

This list also assumes that people have basic necessities and condiments, which I admit you would have to buy at least once every two months, maybe every month depending on your uses:

Coconut Oil (Wal-mart) $6
Louisiana Supreme Chicken Wing Sauce (Dollar Store) $1
30oz. Mayonnaise (wherever on sale) $4 max
Extra Virgin Olive Oil 16oz. (wherever on sale) $6 max
1 pound of Coconut flour (wherever on sale online usually) $4 to $5 max
Dill relish (Dollar store or on sale) $1 max
Garlic Powder (the cheapie container) $1
1 pound of butter (wherever on sale) $3 max
1 jar of salsa (Dollar store or make own) $2 max
1 bottle of low-sodium soy sauce (wherever on sale) $2.72 max
1 small bottle of pure sesame seed oil (wherever I can find it cheap) $3.48 max
Sesame Seeds (I found these in the cheapie section of the Dollar Store – hard to find but a super bargain) $1 to $4 max
TOTAL maybe $40 – depends on what you spend

Most of this stuff will last well beyond a month because you are only using it in small amounts. For example, the coconut flour you will only usually use 2 Tablespoons at a time.  And shopping around really helps to find the cheapest price. I tend to only buy stuff on sale, in season, or on clearance.  The dollar stores or Dollar Tree can be great but don’t count on them keeping favorite items in stock. Bulk buy when you find something you love.

The way I figure it is that I could easily eat healthy for $150 maximum per month on my own. Maybe even less as I haven’t given this oodles of thought yet. I’ve just been messing around with it a little. If I was cooking for a whole family, I could do it cheaper than $150 per person. My 2 year old tends to eat off my plate for breakfast, my husband makes his lunch, and he eats supper at the sitter usually. I sometimes buy “back up” food for nighttime meals if needed. He’s cheap… for now.

Like I said, I am going to try to do this on the regular now because I think it is inevitable that I will eventually lose my job. If I keep it, I will consider it a life bonus but I won’t be counting on it. 😦

Once I get enough chicken bones together, I plan to try making bone broth and replacing one meal a day with that plus butter. The health benefits and cost savings are almost too good to pass up. I am also considering oil pulling to improve gum health and possibly save on future dental bills, which are sure to be numerous.

Anyone have any other ideas for super duper cheap eats? Give me a holler!

PEACE!!!

So, today I posted this picture in one of my Facebook groups:

10154284_634404266608327_2282223880139104719_n

All I asked was what the dextrose was… because I was standing at my stove and couldn’t remember which “ose” was good and which were bad. As of this posting, I have 66 responses and half of them were busy telling me not to eat it, that I might die, that MSG is the devil, and that I should make my own sausage from grass-fed meat only. Fucking food nazi’s…

So, I politely thanked everyone for their unsolicited advice and education. It did get a small select few of us talking about how the people trying to scare the shit out of educate me could possibly be scaring away people who could not afford all organic, grass-fed, pure, unprocessed products from even doing LCHF as a lifestyle/way of eating. And I completely agree.

So for all you broke ass, lazy mofos who are low carbing or doing keto or low carb, high fat (LCHF) right now, here’s what I was making with the franken-sausage in question:

GEDSC DIGITAL CAMERA

 

CHEAP ASS ZUPPA TOSCANO

Serves 8

Ingredients Calories Protein Fat Carbs Fiber Sugar
Pork – Cured, bacon, raw, 6 ounces or 170 g 779 20 77 1 0 0
Onion – Red Onion, Raw, about 3/4 Cup chopped or 106 g 42 1 00 10 2 4
Spices – Garlic powder, 1 tbsp 28 1 0 6 1 2
Flav-R-Pac – Frozen Chopped Spinach (10 oz Package), 1 container 90 6 0 9 3 3
College Inn – Chicken Broth 14.50 oz. Can, 2 cans (2 cups ea.) 60 4 0 0 0 0
Water – Municipal, 2 cup (it totally didn’t kill me) 0 0 0 0 0 0
Cauliflower – Frozen, unprepared, one 16 oz. package or 425 g 102 9 1 20 10 9
Animal fat – Bacon grease, 3 Tablespoons 231 0 26 0 0 0
Horizon – Heavy Whipping Cream – 8 tbsp 416 2 44 3 0 0
Spices – Basil, dried, 1 Tablespoon, leaves 5 0 0 1 1 0
Aldi’s Appleton Farms – Pork Sausage, Premium, Regular, 10 oz. 950 55 80 0 0 0

 

INSTRUCTIONS:

  1. Brown the bacon, the processed sausage (which I did not make myself because I am effing laaazzzyyyy…), garlic powder, and chopped onion together. You can use any kind of onion but red onion is what I had on hand that needed to be used up. Once browned, most people will drain off the fat. I did not. That’s why you see an entry to bacon grease in there. It doesn’t need to be added. I am just assuming that is how much remained. (I know, I should have measured…)

  2. I put the spinach and cauliflower in the microwave for about two minutes in their own packaging just to thaw it slightly so it would be easier to work with and not in clumps. I then added the whole package of spinach and maybe a third of the cauliflower to the browned meat and onions. I let it cook for maybe 5 minutes to soak up the yummy good meat fat.soup1
  3. With the remaining cauliflower, I loaded it into my magic bullet blender with half a can of chicken broth (Gasp! CANNED chicken broth! I am for sure going to hell now…). I blended it until it looked fully pureed and then added it to the pot.

    soup2

  4. I, then, added the rest of the open can of chicken broth and added ANOTHER can of chicken broth. I also added another can of just Tap water. 😯
  5. Simmer on medium heat for about an hour.
  6. Serve with either 1 Tablespoon of heavy whipping cream mixed into each serving or with a dollop of creme fraiche (is that spelled right?) or sour cream. I used both for the picture above, because I am already screwed for the day… 😆

This recipe made over 8 cups. I’m not exactly sure how much because I got busy with the baby, and before I knew it, my husband had eaten 2 large mugs of it! He is not LCHF but tends to eat all my stuff! Grrr! He’s lucky he’s hot…

So 8 total – 1 cup servings. 338 Calories / 12g protein / 29g fat / 6g carb / 2g fiber / 2g sugar per serving.

I haven’t read up on keto eating alot but I believe this is perfect in the macros for that diet and looks good to me as a LCHF person. The protein is moderate and you could even eat two servings and still be okay. You could also lower the carb content by eliminating the onion, or maybe doing less spinach or cauliflower…

And, this cost *maybe* $6-$7 total. And this is a meal, folks. Filling, higher fat content, and tastes great. Even my 2 year old son ate a full bowl of it with some evil saltine crackers added in. 😉

As you can see, it doesn’t have to cost a ton of money to eat a LCHF lifestyle. Would it be better to use all unprocessed, organic ingredients? Of course it would. But it would have cost at least 3 times more to do that, maybe more…

So… that all being said… don’t let the food nazis make you feel guilty for trying to better your life in an affordable way. Obesity kills. Period. Do what you need to do to better yourself and FUCK THE HATERS! 😉

PEACE!!!